top of page
IMG_20210516_094445_edited.jpg

METODAI

FORUMO TEATRAS

Tai- aktyvus dialogas su auditorija. Vienas iš forumo teatro tikslų – konstruktyvus konfliktų sprendimas, ir tas analizuojama per vaidybinę situaciją. Toks svarbių, dažnai komplikuotų gyvenimiškų situacijų teatrinis aptarimas padeda analizuoti problemas bei ieškoti įvairesnių sprendimo būdų.

PROCESO DRAMA

Proceso drama dažnai naudojama įvairaus amžiaus besimokančiųjų ugdymo procese. Kaip ir kiti taikomojo teatro metodai, proceso drama gali būti prevencinė priemonė paauglių nusikalstamumui ar priklausomybių prevencijai, kaip socialinių ir individualių paauglių problemų ir konfliktinių situacijų sprendimo būdas. Proceso dramos metu lavinami tarpasmeniniai ir socialiniai santykiai, ugdomas sąmoningumas, pasitikėjimas savimi.

IMPRO TEATRAS

Tai tokia teatrinė forma, kurioje grupės nariai vaidina spontaniškai. Žodis „improvizacija“ kilęs iš lotynų kalbos žodžio „improvissus“  ir reiškia-„nelauktas“. Improvizacija visuomet dovanoja naujus, nelauktus, netikėtus atradimus pačiam improvizuojančiam ir žiūrovams.
Šiuolaikinė improvizacija (taip pat dar vadinama impro ar improv), prasidėjusi XX a. trečiame dešimtmetyje teatriniais Violos Spolin, o vėliau - Keitho Johnstone’o žaidimais,  labai greitai evoliucionavo į savarankišką meno formą.

PLAYBACK TEATRAS

ARBA ATKŪRIMO TEATRAS

Playback teatras – taikomojo teatro žanras, grindžiamas unikaliu atlikėjų ir publikos bendradarbiavimu. Žiūrovas pasakoja istoriją ar akimirką iš savo gyvenimo, pasirenka aktorius, kad atliktų skirtingus vaidmenis, ir tada stebi, kaip jo istorija scenoje atkuriama, jai suteikiama meninė forma ir vientisumas. Playback teatras naudoja  improvizacijos teatro pagrindus, kuria ryšį ir dialogą su publika, skatina pokyčius.

„Playback teatras yra teatras ne tik dėl savo pavadinimo, bet todėl, kad tai, ką darome atkurdami istorijas, įgyvena pačią teatro intencijos esmę: perteikti žmogaus patirtį, ją įgyvendinant distiliuota forma; įkūnyti pasakojimą ir prasmę erdvės ir laiko plotmėje” (Salas, 2010)  

DILEMOS TEATRAS

Dilemos teatras sujungia tikras problemas su išgalvotais veikėjais ir suteikia galimybę visiems žmonėms dalyvauti aktyviai be jokio specialaus pasiruošimo.
Dilemos teatre nėra nei aktorių ir žiūrovų; visi – lygiaverčiai dalyviai, svarstantys  sudėtingus klausimus nesivaržydami. Ši sistema suteikia dalyviams laiko, kad imtųsi mąstyti ir pasidalintų savo mintys su kitais. 
Dilemos teatras siūlo laisvo mąstymo ir bendravimo galimybę, tuo pačiu- moko dalyvius veiksmingai naudoti oponentų argumentus plėtojant savo idėjas.

Skaityti daugiau

KARLO POPERIO DEBATAI

Debatuoja dvi komandos. Debatų tikslas – įtikinti neutralią teisėjų ar auditorijos grupę argumentų tvirtumu ir nugalėti oponentus.
Tam būtinas pasirengimas tiek debatuotojams, tiek auditorijai – visi turi žinoti debatų taisykles ir praktiškai kiekvienas turi savo vaidmenį debatuose. Tai būdas lavinti savo išklabą, argumentavimo bei retorikos įgūdžius. Dar vienas būdas pasimokyti ir pasilinksminti!

ENGIAMŲJŲ TEATRO  FORMOS

Laikraščių teatras – tai metodas, perkeliantis į sceną aktualijas iš laikraščių, žurnalų bei kitų išspausdintų šaltinių. 

Įvaizdžio teatras - apima daugybę renginių, kuriuose ugdomi žmogaus savistabos  įgūdžiai ir lavinamas gebėjimas bendrauti grupėje, o kūno kalba kuriami įvaizdžiai padeda dalyviams spręsti tam tikras grupės problemas. 

Nematomas  teatras – tai forma,  A. Boal suformuota Argentinoje ir pritaikoma bet kurioje pasaulio vietoje Šis teatras transformuoja visuomeninę erdvę į debatų sceną, sukurdamas „teatrines“ situacijas  visuomeninėse vietose, neįspėjant publikos, jog vaidinamas spektaklis.  

Įstatymų leidybos teatras –  viena iš nematomo teatro formų, genealiai  A. Boal  pritaikyta politiniame gyvenime, ir, beje, ugdanti pilietiškumą. Reikėtų tuo užsiimti ir Lietuvoje!

123.png
bottom of page